Meranie teploty môže mať rôzne podoby, od odhalenia horúčky človeka až po meranie teplôt jednotlivých stavebných konštrukcií a materiálov, ktoré sa používajú na výstavbu budov. Každá totiž má svoje infračervené vyžarovanie, ktoré však ľudské oko nemôže vidieť, preto sa na jeho identifikáciu využívajú termovízne kamery. Termografia sa venuje zisťovaniu teplôt stavebných materiálov a konštrukcií budov, je to nedeštruktívne a bezkontaktné meranie pomocou termovíznej kamery, výsledkom čoho je termogram. Samotný proces merania je možné vykonávať termovizne meranie v interiéri alebo v exteriéri, pričom efektívnejšie je merať teploty z interiérovej strany budovy, pretože tam nepôsobia vonkajšie klimatické faktory, medzi ktoré patrí vietor či pôsobenie slnečného žiarenia, následkom čoho sa konštrukcie a materiály môžu nahriať a to skresľuje výsledok merania.

Vyhodnotenie údajov prebieha na počítači

Bežné objekty s teplotou nad absolútnou nulou vyžarujú elektromagnetické vlnenie formou infračerveného žiarenia, ktoré sa dá zachytiť iba pomocou termovíznej kamery formou a výsledkom je teplotný obraz. Kamera je vybavená optickým systémom s funkciou zbierania infračerveného žiarenia, ktoré nazhromaždí pri meraní konštrukcií a materiálov stavebných objektov a zobrazí ho na obrazovke.

Merania zistia stav objektu

Tam sa zobrazuje ako farebný obraz v najrôznejších škálach farieb, aby boli rozdiely v teplotách čo najvýraznejšie. Nízke teploty sa znázorňujú modrými odtieňmi a čím vyššia teplota, tým viac sa farba približuje k červenej, ktoré znázorňuje najvyššiu teplotu. Význam týchto termovíznych meraní je najmä v zisťovaní teplotných rozdielov častí konštrukcií či materiálov, ktoré sú využívané pri rôznych aplikáciách, môže to byť zisťovanie a monitoring výkonu zariadení a strojov, pri poruchách elektrických systémov a ich detekcii či bežnej kontrole tepelnej izolácie stavieb a podobne. Následne je možné vykonať porovnanie údajov, ktoré sa spracúvajú pre rôzne potreby.

3/5 - (1 vote)